Projekta progresa pārskats par periodu no 01.07.2021 līdz 30.09.2021.
Ekokompozit darbinieki piedalījas zinātības sagatavošanā, par pētījumu rezultātiem: Rūpnieciski pētījumi par biomasas malšanas ietekmi uz daļiņu izmēra sadalījumu un enerģijas patēriņu tā procesā (aktivitāte 2.2.).
Pēc biomasas kondicionēšanas Marija Bruvele biomasa tika granulēta pie 20, 40 un 70 °C temperatūras bez saistvielas klātbūtnes. Kā kvalitates kritēriji šīm granulām bija nodilumizturība, uzbriešana un serotonīna saturs biomasā. Lai palielinātu granulu nodilumizturību, kā saistvielu var izmantot lignocelulozes biomassu (piem. kviešu salmus). Pētījumu rezultāti tiks apkopoti kopējā publikācijā ar KĶI darbiniekiem.
Ekokompozit darbinieki ņema dalību dzīvnieku barības piedevu granulu prototipa izveidei - 1 gab. (aktivitāte 2.3.).
Tika sagatavoti paraugi freona ekstrakcijai, kopa ar KĶI freona ekstrakcijas iekārta ir palaista, darbība ar iekārtu ir iesākta un tika veikti pirmie eksperimenti ar paraugiem lipofilo frakciju atdalīšanai (aktivitāte 3.1.). Lipofīlo savienojumu ekstrakcijai no SBT biomasas tiek izmantots freons R134a. Kā references ekstrakcija tika izmantota paātrinātā šķīdinātāja ekstrakcija, kā šķīdinātāju izmantojot heksānu. Salīdzinot ar paātrināto šķīdinātāja ekstrakcijas rezultātiem, ekstrakcija ar freonu nodrošina alternatīvu lipofīlo savienojumu ekstrakciju ar zemāku iznākumu, bet ļauj izvairīties no termonestabilu savienojumu zudumiem. Freona ekstrakta iznākums bija ap 3 % no biomassas. Šīm ekstraktam tiek pārbaudīta antibakteriālā aktivitāte ar mērķi šo ekstraktu izmantot pārtikas rūpniecība. Pētījumi turpinās. (aktivitāte 3.)
Tika iesākta proantocianidīnu izdalīšana no SBT hidrofīla ekstrakta to ķīmiskai raksturošanai. Proantocianidīnu izdalīšana no ekstrakta tiek veikta izmantojot Sephadex LH-20 sorbentu (aktivitāte 4.3.).
Tiek veikts darbs 5.2. aktivitates izpildei: smiltsērkšķa ekstraktiem tiek noteikta antimikrobiālā aktivitate pret sekojošām baktērijām: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus.