ERAF projekts "Smiltsērkšķu veģetatīvās biomasas biorafinēšanas pārstrāde, izmantojot inovatīvas tehnoloģijas un visaptverošu analītisko izpēti, lai iegūtu Latvijas bioekonomikai perspektīvus produktus ar augstu pievienoto vērtību, ieskaitot serotonīnu"
Projekta nosaukums: "Smiltsērkšķu veģetatīvās biomasas biorafinēšanas pārstrāde, izmantojot inovatīvas tehnoloģijas un visaptverošu analītisko izpēti, lai iegūtu Latvijas bioekonomikai perspektīvus produktus ar augstu pievienoto vērtību, ieskaitot serotonīnu "
Projekta ID Nr.1.1.1.1/19/A/146
Kopējās projekta izmaksas: 645000.00 EUR.
- Projekts tiek finansēts no ERAF līdzekļiem 57,80% un Valsts budžeta līdzekļiem 34.70% apmērā jeb 596625,00 EUR (pieci simti deviņdesmit seši tūkstoši seši simti divdesmit pieci euro, 00 centi) un privātajiem līdzekļiem 7.5% apmērā 48375,00 EUR (četrdesmit astoņi tūkstoši trīs simti septiņdesmit pieci euro, 00 centi).
SIA "Ekokompozit" budžets: 273070,00 EUR.
Atvasināta publiska personas "Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts" (vadošais partneris) budžets: 371930,00 EUR.
Sadarbības partneris: Atvasināta publiska personas "Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts".
Projekta mērķis: Piedāvāt bezatlikumu inovatīvu tehnoloģiju, kas nodrošinās smilstērkšķu veģetatīvās biomasas visas unikālās bioloģiski aktīvo savienojumu kopas izmantošanu, ekstraktu formā, individuālu savienojumu (serotonīns, proantocianidīni) un cietu granulētu kompleksu veidā, tie būs vērtīgi nacionālajai bioekonomikai un dažādiem starptautisku tirgu segmentiem.
Projekts sastāv no rūpnieciskiem pētījumiem, kas ietver: Latvijā un Baltijas valstīs augošo SBT šķirņu analīzi un to perspektīvāko atlasi no biorafinēšanas viedokļa; paraugu sagatavošanu pētījumiem; frakcionēto ekstrakciju un iegūto ekstraktu savienojumu kvantitatīvo raksturojumu ar modernām fizikāli ķīmiskām metodēm; ekstraktu valorizāciju saskaņā ar to ķīmisko sastāvu ar uzsvaru uz antioksidantām un baktericīdām īpašībām; SBT biomasas granulēšanas paņēmienu un kompozīcijas izstrādi tās izmantošanai kā augu augšanas stimulatoram un mēslojumam, kā arī dzīvnieku barībai; inovatīvas Freona ekstrakcijas tehnikas un lipofīlo savienojumu atdalīšanas noteikumu izstrādi (TRL 4); SBT biomasas ieguves (TRL 4) metožu un režīmu izstrādi serotonīna iegūšanai; metožu un režīmu izstrādi SBT biomasas ieguvei (TRL 4) proantocianidīnu iegūšanai; SBT sakņu raksturojums un to pielietošanas iespēju valorizācija; ekstraktu raksturojumu attiecībā uz mikrobioloģisko aktivitāti; katras koka veģetatīvās daļas specifikācijas sagatavošanu; rezultātu vispārināšana tehnoloģiju prototipu formā.
Pamatojoties uz projektā iegūtajiem rezultātiem, projektā tiks izstrādāta inovatīvā Freona ekstrakcijas tehnoloģija; serotonīns, mēslošanas līdzekļi, lopbarība, biomasas ekstrakti, kas ievērojami atšķiras pēc raksturojuma, galvenokārt antioksidantām, baktericīdām īpašībām, tiks ierosināti kā perspektīvi produkti ar pievienoto vērtību jomās, kas ir svarīgas Latvijas nacionālajai ekonomikai: lauksaimniecībā, meža nozarē, veterinārijas, pārtikas piedevu un nākotnē - veselības aprūpē, un tas ietekmēs uz zināšanām balstītas ekonomikas attīstību. Projekts atbilst viedās specializācijas jomām 1 (“Zināšanu ietilpīga bioekonomika”) un 3 (“Viedi materiāli un viedu inženierijas sistēmu tehnoloģijas”), kas noteiktas RIS3, un ar tās palīdzību tiks īstenotas valsts ekonomikas pārveidošanas asis, izmantojot virzienu 1. (ražošanas un eksporta strukturālās izmaiņas tradicionālajās ekonomikas nozarēs); 2 (Izaugsme nozarēs, kur ir vai būtu vēlams radīt produktus un pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību) un 3 (Nozares ar būtisku horizontālu ietekmi un ieguldījumu ekonomikas pārveidē), kas noteiktas RIS3 izaugsmes prioritātēs 1 (Efektīvāka izejvielu izmantošana preču ar lielāku pievienoto vērtību ražošanai, jaunu materiālu radīšana un pielietojuma dažādošana) un 2 (Izejvielu efektīvāka izmantošana tādu preču ražošanai, kurām ir lielāka pievienotā vērtība, jaunu materiālu radīšana un pielietojuma dažādošana).
Tā kā visa Latvijas teritorija ir piemērota lauksaimniecībai un SBT audzēšanai, projekta rezultāti ilgtermiņā veicinās uzņēmējdarbības attīstību reģionos, jaunus uzņēmējdarbības virzienus, jaunu darba vietu izveidi un iedzīvotāju skaita pieaugumu, kā arī kā efektīvi izmantojot Latvijas reģionu resursus. Projekts palielinās Latvijas uzņēmumu iesaisti zināšanu tīklos un, tā kā realizācijā tiks iesaistīti jauni darbinieki, tas dos ieguldījumu zināšanu bāzes un cilvēkkapitāla attīstībā.
Projekts tiks realizēts sadarbībā ar partneri un ir starpdisciplinārs. Pētījumi atrodas dažādu zinātnes nozaru krustcelēs, un tie ietekmēs dažādu zinātnes nozaru zinātniskos virzienus (FOS klasifikācija Frascati rokasgrāmatā): 1. Dabaszinātnes (1.4. Ķīmijas zinātnes, 1.6. Bioloģijas zinātnes), 2. Inženierzinātnes un tehnoloģijas (2.2 Elektrotehnika, elektronika, informācijas inženierija), 2.4. Ķīmiskā inženierija, 4. Lauksaimniecības zinātnes (4.1. 4.1. Lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība un 4.2. Dzīvnieku un piena lopkopības zinātne).
Projekta ilgums - 36 mēneši (01.07.2020-30.06.2023.)
Projekts nav saistīts ar saimniecisko darbību un atbilst rūpnieciksajiem pētījumiem.
Paredzamie rezultāti:
- Kopējais zinātnisko rakstu skaits: 7;
Biorafinēšanas tehnoloģijas prototips (TRL 4) - zināšanas; - Freona ekstrakcijas tehnoloģijas prototips (TRL4). Serotonīna ieguve (TRL4);
- Latvijas patenta iegūšana (un licences pārdošana nākotnē 5 gadus pēc projekta beigām);
- Pārtikas piedevas prototis (TRL4);
- Augšanas stimulators, produkta prototips (TRL4);
- biostimulants (TRL4);
- produkta prototips;
- zīvnieku barība, produkta prototips (TRL4).
Projekta saimnieciskās darbības statistiskās klasifikācijas (NACE 2. red.) kods, saskaņā ar projektā plānotajiem rezultātiem un sasniedzamo mērķi, ir: NACE2 #16.2. "Koka, korķa, salmu un pīto izstrādājumu ražošana".